Přeskočit na hlavní obsah

Tipy na zajímavé filmy (SKANDINÁVIE)

Co se týče Skandinávie, zvládla bych o ní básnit dny, týdny a možná i měsíce. Mlela bych o zemi jako takové, o hudbě, knihách, filmech a dalších. Dnes tu pro vás mám devítku filmů, které mě právě ze skandinávské tvorby zásahly nejvíce. 

Dokonalý smysl (Perfect sense)
- katastrofický film trošku jinak, emočně silný, originální. Co se týče námětu, tak tleskám a mám i pocit, že by se jednou mohlo stát přesně to co nám autoři a následně i herci prostřednictvím napsaného scénáře předvádí. Příběh o lásce, příběh o katastrofě, o jakési naději a následně o užívání si každého okamžiku a smyslu. Nikdy nevíte co se stane, jak se to stane a zda to můžete ovlvnit. Pokoušíte se o to, ale zvládnete to zastavit? Sociálně laděné scifi katastrofické drama mluví za vše a fakt, že film pochází ze spojení skandinávských a britských sil taktéž...

Zlo mezi námi (Ondskan)
- dramatický příběh o zlu mezi studenty na internátní škole... příběh o šikaně páchané na mladších, příběh o tom jak to všechno překonat, jak naleznout přátelství a lásku. Něco podobného možná znáte z estonské produkce - Zkažená mládež, která se mi líbila možná o něco více, přesto však Ondskan řadím mezi velice kvalitní snímky, které by určitě měl vidět každý.

Nový život (Nya människan)
-tak tohle mi fakt pochroumalo psychiku. Děvčata ze sociálně slabých rodin si přece nezaslouží mít plnohodnotné rodiny a proto jsou zavírané do speciálního ústavu, kde se učí tomu, co by měly umět. Nesmí plodit, aby se ''tato nemoc'' nerozšiřovala a aby země stále vyhlížela jako silná. Jsou odvedeny od svých rodin během dospívání. Jediná možnost, jak se z tohoto ústavu dostat je přistoupit na sterilizaci, ale co když nechcete nebo nemůžete? Co potom s vaším životem? Dá se najít i jiná možnost? Určitě mrkněte, stojí to za to. Je to velice silný příběh podle skutečné události o době v padesátých letech, kdy se Švédsko rozhodlo být lepší než ostatní....

Domov šedých motýlů (Tummien perhosten koti)
-představte si, že se ocitnete na pustém ostrově, kde žijete jen s pár lidmi, kteří s vámi nemají vlastně vůbec nic společného. Představte si, že jste umístěni do speciálního ústavu na převýchovu, pro delikventy. na malém ostrově. Jak dlouho se to dá vydržet co všechno musíte udělat nebo co všechno uděláte, abyste mohli pryč? Čeká na vás pevný a drsný režim, práce na poli, naprostá izolace od okolí. Nuže:  "I am God and this is my kingdom'' Vítejte na ostrově! 

Zamrzlá země (Paha maa)
- psychologické drama plné nejrůznějších sociálních témat, drsný snímek popisující nezaměstnanost, drogy, alkoholismus, deprese, stres... jediná událost rozběhne kolotoč událostí a vrhne se tak do životů spoustě lidí... Řádná depresivní mozaika. Film oceněný spoustou a spoustou ocenění byste měli určitě vidět.

Kurz negativního myšlení (Kunsten å tenke negativt)
- a konečně tu máme komedii... tedy, v podobě seveřanů. Takže je to taková černá komedie s prvky sarkasmu. Uděláte si výlet mezi partu tělesně postižených, sáhnete si do duše a začnete přemýšlet nad vlastním životem, najdete sami sebe a dokonce se i zasmějete. :) Fakt. Norové umí! A ta hudba..... ♥

Ať vejde ten pravý (Låt den rätte komma in)
- upíří filmec trošku jinak, trošku lepší než vše co jste dosud viděli, trošku kvalitnější než všechno, co dosud bylo natočeno. Jímá vás hrůza při pohledu na ty dětičky... Je to smutné, je to mrazivé, je to děsivé, citlivé... má to všechno na co si vzpomenete. Řekla bych, že předlohu tohoto filmu nutně musím mít ve své knihovně.

Síla severu (Nordkraft) 
- realita je krutá... o tom se můžeme přesvědčit ve snímku ''Síla Severu''. Příběh vypráví o lidech, jež mají společného více, než si jen kdokoliv může myslet. Jejich životy jsou jiné a přesto tak podobné. Každý se snaží utéct a vést život jinak, ale ono to prostě někdy nejde. Příběh je o (ne)vůli,, závislostech na něčem a někom, podivných vztazích a podivných pocitech. Surová atmosféra Dánska tomu všemu dává ještě větší depresivní dramatičnost. Miluji severskou tvorbu, miluji tenhle film. Plný počet hvězd si zaslouží i po miliontém zhlédnutí, které se nejspíš neuskuteční, protože tento film je prostě k nesehnání. Díkybohu, že jsem jej mohla vidět v rámci Severského filmového festivalu před dvěma lety.  A chci zas!!!

Lovci hlav (Hodejegerne)
-skvělá severská krimi gangsterka na motivy knihy Jo Nesbó. Je to o luxusu, vraždách, umění, podvodech, lžích, partnerských vztazích, o všem. A kupodivu mě to bavilo!


Komentáře