Přeskočit na hlavní obsah

Tipy na zajímavé filmy (SKANDINÁVIE)

Co se týče Skandinávie, zvládla bych o ní básnit dny, týdny a možná i měsíce. Mlela bych o zemi jako takové, o hudbě, knihách, filmech a dalších. Dnes tu pro vás mám devítku filmů, které mě právě ze skandinávské tvorby zásahly nejvíce. 

Dokonalý smysl (Perfect sense)
- katastrofický film trošku jinak, emočně silný, originální. Co se týče námětu, tak tleskám a mám i pocit, že by se jednou mohlo stát přesně to co nám autoři a následně i herci prostřednictvím napsaného scénáře předvádí. Příběh o lásce, příběh o katastrofě, o jakési naději a následně o užívání si každého okamžiku a smyslu. Nikdy nevíte co se stane, jak se to stane a zda to můžete ovlvnit. Pokoušíte se o to, ale zvládnete to zastavit? Sociálně laděné scifi katastrofické drama mluví za vše a fakt, že film pochází ze spojení skandinávských a britských sil taktéž...

Zlo mezi námi (Ondskan)
- dramatický příběh o zlu mezi studenty na internátní škole... příběh o šikaně páchané na mladších, příběh o tom jak to všechno překonat, jak naleznout přátelství a lásku. Něco podobného možná znáte z estonské produkce - Zkažená mládež, která se mi líbila možná o něco více, přesto však Ondskan řadím mezi velice kvalitní snímky, které by určitě měl vidět každý.

Nový život (Nya människan)
-tak tohle mi fakt pochroumalo psychiku. Děvčata ze sociálně slabých rodin si přece nezaslouží mít plnohodnotné rodiny a proto jsou zavírané do speciálního ústavu, kde se učí tomu, co by měly umět. Nesmí plodit, aby se ''tato nemoc'' nerozšiřovala a aby země stále vyhlížela jako silná. Jsou odvedeny od svých rodin během dospívání. Jediná možnost, jak se z tohoto ústavu dostat je přistoupit na sterilizaci, ale co když nechcete nebo nemůžete? Co potom s vaším životem? Dá se najít i jiná možnost? Určitě mrkněte, stojí to za to. Je to velice silný příběh podle skutečné události o době v padesátých letech, kdy se Švédsko rozhodlo být lepší než ostatní....

Domov šedých motýlů (Tummien perhosten koti)
-představte si, že se ocitnete na pustém ostrově, kde žijete jen s pár lidmi, kteří s vámi nemají vlastně vůbec nic společného. Představte si, že jste umístěni do speciálního ústavu na převýchovu, pro delikventy. na malém ostrově. Jak dlouho se to dá vydržet co všechno musíte udělat nebo co všechno uděláte, abyste mohli pryč? Čeká na vás pevný a drsný režim, práce na poli, naprostá izolace od okolí. Nuže:  "I am God and this is my kingdom'' Vítejte na ostrově! 

Zamrzlá země (Paha maa)
- psychologické drama plné nejrůznějších sociálních témat, drsný snímek popisující nezaměstnanost, drogy, alkoholismus, deprese, stres... jediná událost rozběhne kolotoč událostí a vrhne se tak do životů spoustě lidí... Řádná depresivní mozaika. Film oceněný spoustou a spoustou ocenění byste měli určitě vidět.

Kurz negativního myšlení (Kunsten å tenke negativt)
- a konečně tu máme komedii... tedy, v podobě seveřanů. Takže je to taková černá komedie s prvky sarkasmu. Uděláte si výlet mezi partu tělesně postižených, sáhnete si do duše a začnete přemýšlet nad vlastním životem, najdete sami sebe a dokonce se i zasmějete. :) Fakt. Norové umí! A ta hudba..... ♥

Ať vejde ten pravý (Låt den rätte komma in)
- upíří filmec trošku jinak, trošku lepší než vše co jste dosud viděli, trošku kvalitnější než všechno, co dosud bylo natočeno. Jímá vás hrůza při pohledu na ty dětičky... Je to smutné, je to mrazivé, je to děsivé, citlivé... má to všechno na co si vzpomenete. Řekla bych, že předlohu tohoto filmu nutně musím mít ve své knihovně.

Síla severu (Nordkraft) 
- realita je krutá... o tom se můžeme přesvědčit ve snímku ''Síla Severu''. Příběh vypráví o lidech, jež mají společného více, než si jen kdokoliv může myslet. Jejich životy jsou jiné a přesto tak podobné. Každý se snaží utéct a vést život jinak, ale ono to prostě někdy nejde. Příběh je o (ne)vůli,, závislostech na něčem a někom, podivných vztazích a podivných pocitech. Surová atmosféra Dánska tomu všemu dává ještě větší depresivní dramatičnost. Miluji severskou tvorbu, miluji tenhle film. Plný počet hvězd si zaslouží i po miliontém zhlédnutí, které se nejspíš neuskuteční, protože tento film je prostě k nesehnání. Díkybohu, že jsem jej mohla vidět v rámci Severského filmového festivalu před dvěma lety.  A chci zas!!!

Lovci hlav (Hodejegerne)
-skvělá severská krimi gangsterka na motivy knihy Jo Nesbó. Je to o luxusu, vraždách, umění, podvodech, lžích, partnerských vztazích, o všem. A kupodivu mě to bavilo!


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Ebay tip : Diář a papírenské nezbytnosti

Krásný den moje milé čtenářky. S novým vzhledem blogu přichází i nový článek a to na téma, které jsem vás slibovala a na které jste se podle vašich reakcí velmi těšily. Dneska se společně podíváme na můj diář, samolepky a další dekorační záležitosti z papírnictví. Ještě k úvodu vám řeknu, že všechny tyto věci samozřejmě najdete v různých provedeních a kvalitách i v kamenných obchodech v Čechách, takže kdo nechce objednávat z internetu a nechce čekat, může se vrhnout na průzkum po okolí. ;)

Já sama jsem docela propadla Ebay. Už loni jsem měla takovou slabou chvilku, kdy jsem jej pořád dokola prohlížela a pár věcí tam i nakoupila. Jednalo se ale o šperky, které mě poměrně zklamaly, takže jsem ebay nechala na téměř celý rok být. Ovšem v poslední době jsem chtěla zkoušet nové věci a tak už to se mnou jelo. První papírenskou potřebou, respektive potřebou na každičký jediný den je nový diář, který k mému údivu začíná již od měsíce listopadu. Jedná se o diář na 14 měsíců. Objednávala jsem j…

Zkušenosti s online nakupováním e-shopu H&M

Ahoj ahoj!
Dneska po dlouhé době oprášíme rubriku s názvem 'Zkušenosti s e-shopy' a zaměříme se tak poprvé na online nakupování oblečení. Víte, do řetězce H&M chodím poměrně často, ale obchody se svou nabídkou hodně liší. Když jdu po konkrétním kousku, téměř nikdy jej neseženu a když ano, tak ne v mojí velikosti. Buď nacházím pidi velikosti, do kterých bych se narvala tak před deseti lety nebo naopak velikosti, do kterých bych se vešla dvakrát. Proto musím upřímně říct, že když H&M přišlo s tím, že i Česká republika bude mít svůj vlastní e-shop, mé srdíčko zajásalo a peněženka zaplakala.

Nuže, v rámci výprodeje (!trvajícího do konce dnešního dne!) jsem si vybrala tři kousky. Tři trička v rámci všemožných odstínů šedi (:D). Šedá je teď mou novou černou a vévodí téměř každému outfitu (jestli se tak splácaninám toho co mám ve skříni dá říct).

Ebay tipy - Vánoce, narozeniny nebo jen tak pro radost I.

Ahoj holky! Možná je brzo, možná ne, ale ráda bych vás v dnešním článku inspirovala ohledně vánočních dárků. Znáte to, každý rok si lámete hlavu co dát své nejlepší kamarádce, ségře nebo mamce či babičce. Nechcete utrácet tisíce, protože studujete nebo zkrátka nevyděláváte tolik, abyste mohly nakoupit veledary na úkor jídla, školních záležitostí nebo placení paušálu či šalinkarty. Přesto však toužíte po tom, abyste své blízké obdarovaly nějakou maličkostí a originalitou, když už nemáte ten talent vyrobit něco doma. ;)

Jistě tu budou odpůrci nákupů přes internet nebo nákupů na ebay, ale právě dneska bych vám chtěla ukázat pár tipů, co se právě na ebay dá ulovit. Nákupy přes tuto stránku jsou fajn, přehledné, rychlé, jednoduché. Najdete si co vás zajímá a pak jen čekáte až vám výrobek přijde a ano, někdy se tajně modlíte aby dorazil nebo aby byl takový, jaký si představujete.

Nicméně je to pořád takové dobrodrůžo. Kde jinde najdete takové množství bižuterie, diářku, sešitků, lepítek, pe…