Přeskočit na hlavní obsah

Upír Lestat versus Královna prokletých

Včera pozdě večer jsem konečně přelouskala těch pětset stránek 'Upíra Lestata' ze série 'Upíří kroniky' od Anne Rice. Zfilmovanou jedničku s názvem 'Interview s upírem' určitě znáte, takže vám snad příběh úplně cizí nebude. Ale k věci. Jsem šíleně rozzuřená. Knížka byla báječná, poutavá, velice chytlavá a čtivá, zamilovala jsem se do všech postav, ať už to byli hajzlíci nebo dobří lidé, ale naštval mě fakt, že v mých očích strašně klesl film, který já tuze ráda.  Film 'Královna prokletých/zatracených' z roku 2002.


A proč? Trošku mě zaráželo nízké hodnocení na portálu ČSFD, ale nebrala jsem to nějak vážněji, dokud jsem nezjistila, že je film naprostou snůškou blbostí a vůbec se nedrží scénáře, kterým se neustále chvástá. Film je spojením druhé a třetí knížky autorky 'Upír Lestat' a 'Královna prokletých' (tento díl by měl být konečně překládán do češtiny a snad co nejdříve zařazen do prodeje v rámci Levných knih, ve kterých vyšla i jednička s dvojkou), ale.... film má pravdu pouze v tom, že hlavní hrdina je upír a jmenuje se Lestat. Že se po dlouhém boji se sebou samotným probudí v současnosti, kde ho z hrobu, do kterého se sám položil, dostane rocková hudba jedné mladé rockové bandy. On zatouží po zviditelnění a po společnosti dalších upírů, po moci, po slávě a tak se s bandou vydává na hudební dráhu. Potud je to všechno v pořádku.

Zmínka o prastarých 'bozích upírů' je taktéž správná, královna, egyptská faraonka se skutečně jmenovala Akáša, ale vše co s ní bylo ve filmu spjato a co vše ve filmu Akáša dělala je špatně. V knize to tak prostě není. Akáša je jednou z prastarých upírských stvoření. Do ní, i jejího krále Enkila se dostal ďábel a tím vznikli první upíři, kteří mohli sát krev a tím nabývali na síle.

Také mě naštvalo jak ve filmu popisují zrod upíra Lestata. Lestata nestvořil Márius, jeho učitel, nýbrž Magnus, který si ho vyhlédl na vystoupení v divadle, kde vystupoval se svým přítelem, houslistou Nicolasem, se kterým se přestěhovali do Francie za slávou a zážitky. Magnus jím byl okouzlen a proto jej unesl a po přeměně skočil do ohně a zanechal nováčka samotného. Takže další chybka. Ve filmu je Márius tím nejstarším upírem, což sice tak nějak pravda je, ale Lestata nestvořil. Setkávají se až hodně hodně dlouho potom, co je Lestat i jeho matka na upíří pouti. Márius stvořil Armanda, který se v knize objevuje taktéž. Armand prozradí Lestatovi o Máriovi a ten je poté posedlý touhou najít jej a dozvědět se vše o historii toho všeho. Najdou se, ale rozhodně to není v současnosti před samotným koncertem kapely, který se má uskutečnit, aby vylákal upíry ze svých úkrytů... X_x

Taky... žádná láska ze strany smrtelné ženy se nekoná. Vše je vymyšleno, aby se film hodil do Hollywoodu nebo co. Potom taky během koncertu, který má být jediný a jedinečný se nestrhne žádná bitva, žádná upírská. Koncert se odehraje celý a všichni jsou spokojení. Na koncert sice dorazí pár upírů, kteří se chtějí pomstít Lestatovi za to, že odhalil prostřednictvím textů písniček i své autobiografie všechno o historii, ale k velkému střetu kde upíří létají na pódium opravdu nedojde. Také Akáša se přímo neobjeví, jen pomůže trojici upírů (Lestat, Louise a Gabrielle) utéct a zachránit se...

Možná je tento článek nepochopitelný, nicméně můj názor je vážně teď někde jinde. Jsem schopná a ochotná překousnout leckteré věci, že se některé dialogy nebo scény změní, ale že je film úplně o něčem jiném? To není fér. A být Annou, tak jsem pěkně naštvaná!


Jestli si chcete první dva díly přečíst v češtině, jsou k dostání v Levných knihách za 99 a 179,- Kč.
P.S. Film má ale zatraceně dobrý soundtrack, takže i přesto všechno se na něj určitě ještě podívám a budu žasnout nad tím, co všechno si vymysleli...

Komentáře

  1. Ahoj, možná tě překvapí, že Anička (jak s láskou svou oblíbenou autorku tituluju) film Interview s upírem nesnáší, hlavně teda kvůli obsazení Cruise, a naopak na Královnu prokletých je hrdá. Je paradox, že s úspěšností filmů je to přesně naopak. Já jsem asi spíš na její straně. Nejspíš proto, že upírsky krutě přirozený Lestat je mi milejší, než ufňukaný Louis a protivná Claudie. A film Královna prokletých vůbec není špatný. Spojuje víc děl a že předkládá věci jinak než knihy? Aspoň si u knih nepřijdu, jako bych četla scénář. Mimochodem, lidská dívka z Talamascy je narážka na trilogii Hodina čarodějnic, kterou můžu vřele doporučit, stejně jako vlkodlačí sérii Dar vlka. Nakonec nezbývá než doufat, že se u nás dočkáme překladu a vydání i dalších Aniččiných knih, než jen toho zlomku který zatím máme k dispozici. Až si někdo z vydavatelů uvědomí, že je to nepochopitelně opomíjená zlatá žíla.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Moc děkuji za jakoukoli zpětnou vazbu. Moc si vážím všech Tvých komentářů. Díky za slova chvály i konstruktivní kritiku.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Ebay tip : Diář a papírenské nezbytnosti

Krásný den moje milé čtenářky. S novým vzhledem blogu přichází i nový článek a to na téma, které jsem vás slibovala a na které jste se podle vašich reakcí velmi těšily. Dneska se společně podíváme na můj diář, samolepky a další dekorační záležitosti z papírnictví. Ještě k úvodu vám řeknu, že všechny tyto věci samozřejmě najdete v různých provedeních a kvalitách i v kamenných obchodech v Čechách, takže kdo nechce objednávat z internetu a nechce čekat, může se vrhnout na průzkum po okolí. ;)

Já sama jsem docela propadla Ebay. Už loni jsem měla takovou slabou chvilku, kdy jsem jej pořád dokola prohlížela a pár věcí tam i nakoupila. Jednalo se ale o šperky, které mě poměrně zklamaly, takže jsem ebay nechala na téměř celý rok být. Ovšem v poslední době jsem chtěla zkoušet nové věci a tak už to se mnou jelo. První papírenskou potřebou, respektive potřebou na každičký jediný den je nový diář, který k mému údivu začíná již od měsíce listopadu. Jedná se o diář na 14 měsíců. Objednávala jsem j…

Zkušenosti s online nakupováním e-shopu H&M

Ahoj ahoj!
Dneska po dlouhé době oprášíme rubriku s názvem 'Zkušenosti s e-shopy' a zaměříme se tak poprvé na online nakupování oblečení. Víte, do řetězce H&M chodím poměrně často, ale obchody se svou nabídkou hodně liší. Když jdu po konkrétním kousku, téměř nikdy jej neseženu a když ano, tak ne v mojí velikosti. Buď nacházím pidi velikosti, do kterých bych se narvala tak před deseti lety nebo naopak velikosti, do kterých bych se vešla dvakrát. Proto musím upřímně říct, že když H&M přišlo s tím, že i Česká republika bude mít svůj vlastní e-shop, mé srdíčko zajásalo a peněženka zaplakala.

Nuže, v rámci výprodeje (!trvajícího do konce dnešního dne!) jsem si vybrala tři kousky. Tři trička v rámci všemožných odstínů šedi (:D). Šedá je teď mou novou černou a vévodí téměř každému outfitu (jestli se tak splácaninám toho co mám ve skříni dá říct).

Ebay tipy - Vánoce, narozeniny nebo jen tak pro radost I.

Ahoj holky! Možná je brzo, možná ne, ale ráda bych vás v dnešním článku inspirovala ohledně vánočních dárků. Znáte to, každý rok si lámete hlavu co dát své nejlepší kamarádce, ségře nebo mamce či babičce. Nechcete utrácet tisíce, protože studujete nebo zkrátka nevyděláváte tolik, abyste mohly nakoupit veledary na úkor jídla, školních záležitostí nebo placení paušálu či šalinkarty. Přesto však toužíte po tom, abyste své blízké obdarovaly nějakou maličkostí a originalitou, když už nemáte ten talent vyrobit něco doma. ;)

Jistě tu budou odpůrci nákupů přes internet nebo nákupů na ebay, ale právě dneska bych vám chtěla ukázat pár tipů, co se právě na ebay dá ulovit. Nákupy přes tuto stránku jsou fajn, přehledné, rychlé, jednoduché. Najdete si co vás zajímá a pak jen čekáte až vám výrobek přijde a ano, někdy se tajně modlíte aby dorazil nebo aby byl takový, jaký si představujete.

Nicméně je to pořád takové dobrodrůžo. Kde jinde najdete takové množství bižuterie, diářku, sešitků, lepítek, pe…