Přeskočit na hlavní obsah

Tipy na zajímavé filmy - ČESKO (I. část)

Ze začátku byl můj blog hodně všestranný a k tomu bych se ráda vrátila. Chtěla bych, aby si tu své místo našel opravdu každý z vás, mých milých čtenářů. Máte-li rádi filmy a konkrétně filmy z našich luk a hájů, potom se pohodlně usaďte a čtěte dál, protože pro vás mám pár tipů na (dle mého názoru) vysoce kvalitní snímky. Dneska vám představím první tři kandidáty. První dva jsou sice spíše pro ty otrlejší z vás, ale ten poslední snad pro všechny. ;)

HOŘÍCÍ KEŘ
Jako první bych vám ráda představila fenomén loňského roku. Jedná se o životopisné drama Hořící keř z produkce HBO Česká republika. Příběh popisuje sedmdesátá léta minulého století a studentskou vzpouru proti fungování tehdejší společnosti. Jestli vám to nic nepřipomíná, tak ráda napovím. Ano, ano. Surové vyobrazení 'živé pochodně' v podobě Jana Palacha, studenta filosofické fakulty. Film jako takový je rozdělen na tři části, z nichž každá nám dává nahlédnout do života nejrůznějších postav, kteří jsou nebo budou propojeni s životem Jana P. Musím říct, že tohle mě šokovalo a opravdu bavilo. Zmiňované období v hodinách dějepisu nebylo zrovna mé nejoblíbenější, ale čím jsem starší, tím víc mě tato doba zajím Tleskám. Češi podobné filmy opravdu umí. Ne nadarmo se říká, že ze špatných zážitků se dá tvořit to pravé umění a hlavně od srdce...

POSLEDNÍ VLAK
Film z období konce druhé světové války, o likvidaci Židů a jejich rodin, film z produkce Česka a Německa. Tato kombinace nikdy nemůže dopadnout špatně. Téma druhé světové války je tak široké a stále tak živé, že se dá vzít ze všech možných stran a úhlů a přesně tak se stalo v případě Posledního vlaku. Smutný a dojemný příběh odehrávající se ve stísněných podmínkách vagónů s mřížemi, za kterými jsou lidé, bez vody, jídla, toalety. Jsou tam malé děti, těhotné ženy, starci a všichni chtějí přežít. Jestli vás tento typ filmů zajímá, pak si jej rozhodně nenechte ujít, nebudete litovat, ale varuju vás, možná si pobrečíte.


Ještě jsem chtěla prudit s Habermannovým mlýnem, ale ten určitě znáte. Z tohoto žánru potom stojí za shlédnutí ještě Lidice, ale ty jsou taktéž velice profláklé.

Pojďme se na závěr trošku pobavit!

PROBUDÍM SE VČERA
Svěží film s Mádlem v hlavní roli. Nic moc jsem od něj nečekala a přesto jsem byla mile překvapena. Má to šťávu, nápad a tak celkově je to vážně pěkný a koukatelný. Příběh o uvědomění si, že život mohl být úplně jiný, kdyby se člověk zachoval v určité chvíli jinak.... příběh o tom, jak ten samý člověk dostane příležitost minulost změnit, napravit... Takové vtipné české sci-fi na odreagování. Určitě doporučuji. Nejsem zrovna komediálně založená, ale tohle by vás bavit mohlo.

V zásobě mám ještě spoustu zajímavých filmů, na řadu přijdou i kvalitní polská dramata nebo české klasiky, takže se rozhodně máte na co těšit.

Otázka na závěr. Znáte tyto filmy? Líbily se vám? Jaké žánry máte nejradši a co říkáte na českou filmovou tvorbu? 

Komentáře

 1. První a poslední filmy znám, ten druhý ne. Musím si doplnit znalosti :)
  http://lenkaungrova.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak jsem ráda, že alespoň jedním tipem jsem se zavděčila. :) Příště jich bude rozhodně více! :))

   Vymazat
 2. Probudím se včera mi připadá jako stejná hovadina jako O život. Ale to je dost subjektivní, já totiž celkově českou produkci moc nemuísm. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Film O život se mi nelíbil ani trošku a tuším, že jsem ho nedokoukala ani do konce, ale toto mě překvapivě bavilo, ani nevím proč. Možná zvláštní konstelace hvězd, ale bavila jsem se. :D Mně se české filmy docela líbí, ale taky jsem dost vybíravá. :) Díky za komentář každopádně! :)

   Vymazat
 3. Další hezký článek! Hořící keř jsem viděl a je to vážně skvělý film! :) A Probudím se včera jsem viděl dokonce v kině a hrozně moc jsem se pobavil. ;) A na ten prostřední film... se snad taky někdy podívám. :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky za pochvalu, na ten druhý se určitě podívej. Dneska je tu jen taková ukázka, ale příště toho bude víc, tak snad potěším i pak. :)

   Vymazat
 4. Probudím se včera - úžasnej film, dost mě mile překvapil :)

  nicolexs.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mě právě taky, tak jsem ráda, že v tom nejsem sama. :)

   Vymazat
 5. Já ty filmy vůbec neznám.. :/ ale to je tím, že já nejsem zrovna fanda českých filmů.. no, ale vypadají zajímavě. Ten druhý mě celkem zaujal - mám ráda třeba knihy o WW2 (Sophiina volba atd).. takže to může být zajímavé, ale jak píšeš - já bych u toho určitě řvala jak tur, já jsem na tohle dost citlivá. Mě málem rozbrečela samotná Osvětim.. ach jo!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já české filmy ráda mám, ale jen některé. Z hlubin duše nesnáším ty, co věčně dávají na nově, ale češi mají potenciál, co se týče režírování filmů. Staré pohádky i dramata s perfektními herci jsou toho důkazem, jen holt nejsou tolik profláklá, takže je třeba hledat...

   Vymazat
 6. Hmmm, první dva jsem neviděla....mám co dohánět.
  Probudím se včera jsem viděla - dokonce v kině a strašně jsem se tam tehdy smáli té reklamě na Orbit, Tetu, Lokowitze atd. :D Ať žije skrytá reklama!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky jsem si toho všimla, film se mi fakt nějakým podivným způsobem vážně líbil... :D A ty ostatní filmy zkus, jsou fakt dobré, jestli tě toto téma nějak zajímá. :)

   Vymazat
 7. Film Probudím se včera sa podľa mňa zapíše do histórie, pretože sa vydaril fakt neskutočne, je to proste skvelý film, pri ktorom sa človek nikdy nenudí, kopec srandy do toho komunizmus a všetko okolo toho, sranda na celý večer, bola som naň dokonca v kine. Neskutočné.
  Bianka

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Moc děkuji za jakoukoli zpětnou vazbu. Moc si vážím všech Tvých komentářů. Díky za slova chvály i konstruktivní kritiku.