Přeskočit na hlavní obsah

Missy a její knihománie

Kniha je aktuálně mým nejlepším společníkem. Číst jsem se naučila kolem pátého roku, ještě než jsem šla do školy. Milovala jsem naši blízkou knihovnu. Chodila jsem se kochat obrázkovými knížkami, bloudila mezi regály a knihy zásadně vybírala podle obálky. Chodila jsem do knihovny každých 14 dní v úterý. Se sestrou a taťkou. Milovala jsem tato odpoledne. Vzadu v knihovně byla pohodlná křesílka a stolečky a paní knihovnice mi vždy nabídly limonádu a v zimě čaj. Přešla jsem od pohádek Bratří Grimmů, přes Honzíkovu cestu ke knihám jako Děti z Bullerbynu. Jeden čas jsem doma měla všechny knihy Správná pětka a Tajná sedma (ta mě bavila vážně moc). Přečetla jsem i kompletní sérii Řada nešťastných příhod nebo Ambru Černou. Zkoušela jsem i Foglarovky, ale to mě nějak nevzalo.

Velké oblibě se u mě těšila i spisovatelka Jacqueline Wilson. Příběhy holek v mém věku a vtipné obálky mě prostě nutily tyto knihy číst. To mi bylo asi deset, jedenáct. Dost mě bavila i Alice a její Dóóóst dobrý ... (rande, vopruz, rodinka... ehm) Pak jsem skočila na románky Lenky Lanczové a Evy Herzové.

Harry Potter mě nikdy nechytl, zato jsem přečetla všechny díly ságy Stmívání. Tady na delší dobu moje láska ke knihám končí. Začal totiž stres s přijímačkami a povinná středoškolská četba. Prokousala jsem se Shakespearem, Vrchlickým, Čapkem. Dvě překvapení však se čtením povinné četby přišla a to Christiane F a její My děti ze stanice Zoo a Radek John se svou knihou Memento. Každopádně když jsem odmaturovala, knihy jsem nechtěla už vidět. Není nic horšího než když se musíte do knih nutit. Když musíte číst knížky, které vás nezajímají, žánry, které vám nejsou blízké.


Nicméně po přestěhování pár let poté jsem začala číst opět. Nebavilo mě jezdit vlakem jen tak bez ničeho. Začala jsem se tedy opět bavit knihami. Četla jsem upíří horory, přečetla jsem Čachtickou paní, mého oblíbeného J. Sheridan Le Fanu, Anne Rice a Interview s upírem či Upíra Lestata. Člověk by si řekl, že jsem našla svou oblíbenou literární odnož. To by ovšem nesměla přijít kolegyně s knihou Svědkyně ohně od Larse Keplera.

Ano, ano. Severská krimi mě naprosto pohltila. Co na tom, že se ke mě dostal třetí díl z plánovaných pěti. Čert to vem. Prvně jsem četla trojku, poté čtyřku, následně dvojku a jako poslední první díl ze všech. Musím říct, že číst první jedničku, tak si asi celou sérii nepořídím. Ostatní díly byly ovšem skvělé. Dále jsem podlehla autorům Erik Axl Sund a knihám Vraní dívka a Hladový oheň. Jsou to úchvatné, napínavé a nepředvídatelné knihy a spisovatelé jsou boží, viděla jsem je osobně, v obou knihách mám věnování a jsem nejšťastnější! Prozatím jsem se ještě neprokousala k Nesbovi, ale i to se možná jednou stane.

Aktuálně jsem si oblíbila Kingoviny. Doma mám Lunapark a Carrie, Zelenou míli, novinkového Pana Mercedese a pohled na filmová zpracování - Stephen King jde do kina. Miluju Kinga, miluju severské detektivky, zvrácené příběhy, příběhy o drogách a lidském selhání. Miluju i tajemné příběhy z dávných dob, agresivní, přesto však nádherné upíry, miluju Drákulu a hraběnku Báthoryovou.

Prokousala jsem se i knihou od deSadeho - 120 dnů sodomy, Wildovým počinem - Lady Fuckingham, za sebou mám i Květy zla od Baudelaira, Lolitu nebo Upíří deníky, které mě čtvrtým dílem naprosto odradily od čtení. Uhm...A všechny ty odstíny... s tím na mě nechoďte. Možná jednou, až budu zapšklá stará osamocená dáma... :D

Jsem zvědavá kolik knih přečtu letos, zatím jsem na dvou knihách za leden, takže uvidíme. Letos má vyjít pátý díl Keplera a měl by vyjít závěrečný díl trilogie Vraní dívky! :)


BILANCE LOŇSKÉHO ROKU:
L.J. Smith - Upíří deníky 1-4 díl
Bram Stoker - Drákula
Bram Stoker - Hadí zámek
Lars Kepler - Svědkyně ohně
Lars Kepler - Písečný muž
Lars Kepler - Paganiniho smlouva
Lars Kepler - Hypnotizér
Christiane F - Můj druhý život
Stephen King - Lunapark
Stephen King - Carrie
Erik Axl Sund - Vraní dívka
Erik Axl Sund - Hladový oheň


Nu, dnes jsem se hodně rozepsala, tak snad tento článek někdo přečetl do konce. Jaké knihy máte rádi vy? Co byste mi doporučili? 

Komentáře

 1. Knížky Upíří deníky jsem měla také možnost číst a bylo to o ničem. Jinak 50 odstínů šedi je vážně o ničem, zvládla jsem přečíst první díl a pár stránek z druhého a tím to haslo.
  Keplera mám ráda a všechny knížky co jsem do něj četla jsem zhltla hnedka:)
  Jinak od Kinga doporučuji Dlouh ý pochod a taky od Rebeccy James Krásné zlo ( kromě Harryho jedna z mých nejoblíbenějších knížek :D)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda že se ohledně deníků i odstínů shodneme. Já viděla jen úryvky a jako tedy nic pro mě. :D A za tipy ti moc děkuji, určitě se podívám. Kingy bych jednou chtěla mít všechny co vyšly v češtině, tak uvidíme. :D A Rebeccu neznám, takže vyzkouším. Děkuji. :)

   Vymazat
 2. Pěkný článek. Kinga také zbožnuji :)
  Knižní regál

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A která je tvá nejoblíbenější? :)

   Vymazat
  2. Rozhodně Řbitov zvířátek, ta patří mezi moje nej knihy celkově. Pak třeba Prokletí Salemu, To.

   Vymazat
  3. Zatím jsem žádnou z nich nečetla, jen viděla filmová ztvárnění, ale rozhodně se na ně chystám v budoucnu. :)

   Vymazat
 3. Ach, ŘNP jsem milovala. Stejně tak Alici a všechny knihy od Jacquelin Wilson. Potom už se rozcházíme, Kinga nemám ráda a severská krimi mě zatím nechytla :) Z tvých loňských knih jsem četla Drakulu, ale to už je dávno, a zkoušela jsem Vraní dívku, ale po prvních stranách jsem ji odložila. Stejně bych si ji chtěla přečíst, ale momentálně nemám kdy... :(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A ještě jsem jako děcko zbožňovala všechny ty knížky o internátech od Enid Blytonové a vše o dvojčatech :)

   Vymazat
  2. Jééééé, neznám nikoho kdo by měl rád ŘNP! Potěšila jsi mě moc.
   Jinak Vraní dívka se zezačátku možná trošku táhne, nicméně potom se to rozjede do takové fáze, že jsem ji zhltla a musela pádit pro druhý díl... :)

   Vymazat
 4. Vždy som si chcela prečítať nejaký román od Kinga, ale vždy som sa dopracovala len k filmovým spracovaniam;D

  OdpovědětVymazat
 5. Ja knihy milujem, asi najlepšou za posledné obdobie je pre mňa Digitálna Pevnosť od Dana Browna, napätie od začiatku po koniec, pri tejto knihe proste nuda nehrozí. A z romantických mám rada Jane Austin a tiež Jennifer Probstovú, hlavne Dohodnuté manželstvo.
  Bianka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Musím říct, že Dan Brown mě taky láká, ale je toho teď tolik, že nevím kde začít. :D

   Vymazat
 6. Všechno, co tu zmiňuješ, mám taky přečteno (teda krom Stmívání, to mě nějak nebere). 50 shades jsem horko těžko zvládla jen první díl (s naprostými výbuchy smíchu :D), moc takovouhle literaturu nemusím. Na Kingovi jsem vyrostla, jako první jsem četla Pavučinu snů (doteď mám noční můry) a moje nejoblíbenější knížka jsou Dračí oči (u které vždycky dojatě bulím a není TAK strašidelná, protože to není horor, ale pohádka). Oscara Wilda miluju, takhle ostrý vtipný jazyk snad už nikdo další nemá. Lady Fuckingham spíš beru jako takové nepovedené období či co. Teď louská v originále jeho hry a je to nádhera! No a Harry Potter! Nemůžu pochopit, jak to někoho mohlo minout :D Potterománie začala v době, kdy mi bylo 11, takže jsem denně vyhlížela sovu s dopisem do Bradavic. Knížky jsou salátové, ošmatlané, upatlané a pravidelně jednou za čas si je všechny čtu a celý ten příběh miluju (ale filmy jsem ještě všechny neviděla, to se přiznám). Těším se na tvé další knížkové tipy! :)

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Moc děkuji za jakoukoli zpětnou vazbu. Moc si vážím všech Tvých komentářů. Díky za slova chvály i konstruktivní kritiku.