Přeskočit na hlavní obsah

TOP 5 - Knihy přečtené v roce 2015

Včera tu byly FILMY a jejich TOP DESÍTKA, dneska tu máme KNIHY a TOP PĚTKU. V uplynulém roce jsem plánovala hodně číst. Tento cíl se zas tolik nevyvedl. Byla jsem dost unavená, tudíž jsem si do vlaku vůbec žádné knížky nebrala. Času bylo málo a v létě mě číst tak nějak úplně neba... Přesto jsem však některé knížky přečetla a hodně z nich mi zůstalo v hlavě. Mám i pár rozečtených, ale o těch to bude třeba někdy příště. Pojďme se tedy podívat na ty, které mě zaujaly a doporučím je s klidným srdcem. 


Leon Leyson - Chlapec na dřevěné bedně 


Anotace:  Leonu Leysonovi (narozen jako Leib Lejzon) bylo teprve deset let, když nacisté obsadili Polsko a jeho rodina byla donucena přestěhovat se do krakovského ghetta. S velkou dávkou štěstí, houževnatosti a odvahy Leyson přežil sadismus nacistů. Byly to především šlechetnost a vytrvalost jednoho člověka, muže jménem Oskar Schindler, které zachránily životy Leona Leysona, jeho matky, otce a dvou ze čtyř sourozenců. 

- nádherná kniha plná dojemných situací a přečtená jedním dechem. Mám ráda knihy z období druhé světové války o to víc, když jsou z pohledu dětí nebo dítěte a když mají v rámci možností dobrý konec.  Kniha je doplněna i fotografiemi. Koupila jsem ji ve výprodeji v Tescu, naprosto bez jakéhokoliv očekávání kvalitního příběhu za cca 50,- Kč 


John Saul - Nemilovaní


Anotace: Kevin ze svého rodného města před lety utekl i proto, že se jmenovalo stejně jako on: Devereaux. Jeho předci je založili k velké slávě, ale město nakonec zpustlo stejně jako jeho rod. Spornou slávu připomíná už jen zchátralé rodové sídlo, které obývá poslední strážkyně tradic Helena Devereauxová: Kevinova zlá, sobecká a egoistická matka. Nyní však tato tvrdá žena umírá a ještě než opustí tento svět, chce vidět syna. A Kevin jede s celou svou rodinou zpátky na jih, skoro proti své vůli, jako by ho tam cosi táhlo. Proč se znovu a znovu sám sebe ptá, zda se odtamtud vrátí? Ihned po příjezdu shledá, že dům je stejně tajemný a zlověstný jako jeho obyvatelka. A nic se na té ponuré atmosféře nezmění ani po Helenině smrti. Jako by dům nasál všechny hrůzy a bolesti, které se v něm odehrály, a teď je předkládá pozůstalým. Starobylé zdi nastolují bolestné vzpomínky na nevyřešené vztahy, v nichž zoufale chybí láska. A Kevin má neodbytný pocit, jako by jeho matka stále žila…

- velmi čtivá a napínavá knížka. Každý si najde z rodiny Devereauxů toho svého hrdinu, se kterým se bude společně bát a odolávat překážkám a nástrahám. Ponurá atmosféra, husí kůže a nepříjemná matka Kevina, kterou máte chuť zmáčknout v posteli jako kus papíru a zlikvidovat tak její vlivy. Úžasný kousek a už mám ve sbírce i další knihu od autora s názvem Utrpení neviňátek. Hodně dobré! 


Pavel Renčín - Vězněná


Anotace: Středoškolský učitel Martin trpí nočními můrami a podivnými výpadky paměti. Připadá mu, jako by jej stahovala neviditelná bažina, propadá záchvatům zuřivosti – a v posteli se mu zjevuje mrtvá dívka, o níž tuší, že by ji měl znát. Děsí se toho, jakou roli mohl v její smrti sehrát. A možná že se jen ztrácí v hlubině šílenství. Jeho tajemství má kořeny ve čtyřicet let staré minulosti a klíč k němu drží v ruce malá holčička Marie, která jede na prázdniny do šumavských hvozdů. Brána k jejímu hrůznému osudu, jenž je neoddělitelně propojen s osudem Martinovým, je otevřená dokořán a už není cesty zpět…

- strhující atmosféra, která vás naprosto pohltí a nepustí vás ze svého sevření. Kniha z pera českého autora ve mně vyvolávala směsici pocitů a emocí. Soucítila jsem s malou Májou, nenáviděla Drápa, chtěla jsem skočit do knížky a všechno zvrátit. Dlouho ve mně žádná knížka nenechala tolik co právě Vězněná. Jediné co bych si asi mohla odpustit jsou poslední strany, které mi přišly už dost přitažené za vlasy. Nic to ale nemění na faktu, že je to opravdu skvělá kniha a na pana Renčína si ještě posvítím. ;) Lars Kepler - Stalker 


Anotace: Bez Joony Linny je policie bezmocná. Před devíti lety byl pastor Rocky Kyrklund odsouzen za brutální vraždu a svěřen do psychiatrické péče. Z událostí si nic nepamatuje - od tragické autonehody trpí opakujícími se výpadky a ztrátou paměti.
Ve stejnou dobu, kdy se Rocky Kyrklund znovu vrací do společnosti, někdo policii pošle video ženy v okně. Následujícího dne je žena nalezena mrtvá. Brutalita vrahova útoku vyšetřovatele dovede k Rockymu Kyrklundovi. Policii přijde další videonahrávka. Nikdo nerozumí tomu, co se děje. A Joona Linna více než před rokem zmizel. Téměř všichni si myslí, že je mrtvý.. Téměř všichni...

- manželská dvojici píšící pod pseudonymem Lars Kepler opět nezklamala. Poutavá kniha o téměř šesti stech stranách vás nenechá v klidu. Jedná se, jak je již zvykem  této série, o solidní severskou krimi. Napětí, nervy, podezřívání - to vše je v této knize obsaženo. Z počátku se mi zdálo, že knížka Stalker bude nejslabší z celé série, ale tím jak byla rozsáhlá se to honem rychle změnilo. Poslední kapitoly byly dostala mrazivé a strhly vás s sebou pořádně hluboko. Tleskám a těším se na další knihy, na novou sérii... 


John Green - Hvězdy nám nepřály

Anotace: Zajímavá a citlivá knížka o šestnáctileté Hazel, která trpí rakovinou a sblíží se s Augustem, jemuž se podařilo tuto nemoc překonat. Ti dva mladí lidé se výborně doplňují, a navíc je spojuje originální pohled na život i na chorobu, která je postihla. „Nejvtipnější smutný příběh“ je napsán s mimořádným smyslem pro humor a sarkasmus a díky autorovu vyprávěčskému talentu vyznívá velmi působivě.

- první kniha přečtená v roce 2015 a doteď na ni vzpomínám. Vryla se mi hluboko do podvědomí stejně jako film. Silné téma, velké emoce. Rozhodně nejlepší kniha od pana Greena, není tolik 'teen' jako ten zbytek, je krásná, poutavá, dojemná a uvěřitelná. 


A jaké knihy jsou vaše oblíbené a objevily jste je v minulém roce? Budu ráda za vaše tipy. :) Komentáře

 1. Já loni přečetla kolem šedesáti knih, což mi přijde docela málo, čekala jsem větší číslo, ale jak řikáš, byla jsem furt unavená. Tenhle rok se musím více hecnout :D
  Beauty of pink / Knižní regál

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Wow, takové číslo si asi ani neumím představit. Můj největší rekord byl předpokládám něco kolem 20. Letos bych chtěla zvládnout aspoň 15-16 knížek, tak uvidíme jak se zadaří. :)

   Vymazat
  2. Tak chyba, je jich 72 :D

   Vymazat
  3. Fuuu, seš prostě dobrá! :D

   Vymazat
 2. Na pana Renčína si posviť, jeho knihy jsou velmi čtivé. Navíc je to moc milý člověk. ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jé, znáš ho? Jeho další tituly mám na seznamu.

   Vymazat
  2. No, tak trochu. :) Jednou jsem s ním mluvila. A jednou mi před Vánoci osobně posílal podepsanou knihu pro kamarádku, která ho miluje. :D Za to ho lituji dodnes, popisoval to jako cca tříhodinové čekání. :D

   Vymazat
  3. Jéžiš to je super, taky bych knížku chtěla podepsat... :D

   Vymazat
 3. Já si cíle, co se počtu knih týká, nedávám. Čteni miluji a užívám si ho bez pocitu, že musím.... Z tvojí topky jsem četla jen Hvězdy nám nepřaly, o Stalkerovi uvažuji a ostatní neznám, ale řadím je do seznamu :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já také ne, ale prostě mrzí mě, když přečtu za celý rok tak málo knížek. Uniká mi pořád spousta skvělých titulů, které bych si chtěla užít. :) Díky bohu že pocit, že danou knihu musím přečíst skončil s ukončením SŠ. :)

   Vymazat
 4. Zaujímavé knihy! :) Musím povedať, že tú knihu Hviezdy nám nepriali bola fakt super aj som pri nej plakala riadne haha :D
  partofnicol.blogspot.sk

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslím, že asi všechny z nás. Bylo to opravdu dojemně napsané....

   Vymazat
 5. Já jsem dříve četla dost často a každý den, jen teď na to nemám tolik času jak bych chtěla.. :(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já mám vždy taková různá období. Buď čtu jak blázen pořád a v jednom kuse nebo nečtu vůbec... :/

   Vymazat
 6. Věznenou si plánuji přečíst :) Hvězdy nám nepřály jsem četla, ale nelíbilo se mi to.. u čtení jsem měla pocit, že jsem na tu knihu moc stará :D a to je mi 20.. takže tak :D :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Takový mám pocit u všech knih od Greena, ale ve Hvězdách jsem se buď přes tento fakt přenesla nebo jsem to tak moc necítila. Každopádně chápu, přece jen se Green zaměřuje na hlavní hrdinu ve věku 16-18 let... :) Vězněnou si určitě přečti, je to fakt dobré čtení.

   Vymazat
 7. Ani jednu knížku neznám. Já se na začátku roku docela rozjela a kromě tištěné PS Miluji tě a Madame Chich jsem přečetla různé ebooky. Nebylo jich ale tolik, kolik bych si přála, proto doufám, že se mi to v tomto roce podaří navýšit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji Peťulko za komentář. Madame Chic bych si také chtěla přečíst, mám ji v hledáčku. Já e-bookům nějak nemůžu přijít na chuť. Nad čtečkou jsem jeden čas hodně uvažovala, ale prostě nic mi nevynahradí to pronesení knihy, tu vůni a otáčení listů... Třeba až se doma utopím v knihách si pořídím právě tu čtečku a e-knihy. :D

   Vymazat
 8. Já se tenhle rok za sebe stydím :D Jen tři takže letos mám cíl 12 :) A mojí nejoblíbenější v minulém roce bylo 50shades of darker? - Druhej díl a tenhle rok se chci zaměřit na knížky od spisovatele Johna Greena :)
  Nicole
  Soulmates.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jéé, no ale tak každá knížka se počítá, to je důležitý! :) Držím palce, ať si splníš svůj cíl.

   Vymazat
 9. Na Stalkera s teprve chystám, tak doufám, že se mi bude líbit.
  Akorát hvězdy nám nepřáli mě vůbec nenadchli. Po hodně dlouhé době se mi i film líbil mnohem víc než kniha.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jestli se ti líbily i ostatní díly, pak tě uchvátí i Stalker. :) Mně se možná také více líbil film, ale kniha se mi prostě četla dobře a příběh mě opravdu zasáhl. :)

   Vymazat

Okomentovat

Moc děkuji za jakoukoli zpětnou vazbu. Moc si vážím všech Tvých komentářů. Díky za slova chvály i konstruktivní kritiku.